Wiele poruszeń serca, wiele emocji, które normalnie nie mają nawet sposobności, żeby się przeciągnąć i obudzić. Czas z serdecznymi ludźmi, którzy mają czas. Bruno de La Salle, piękne dla mnie spotkanie po latach z moim wielkim i srogim nauczycielem sztuki opowiadania. Wiele obrazów: sztukmistrz z Lublina mierzący się z przemijaniem i Witek Dąbrowski w tej opowieści, dziewczynka biała jak śnieg z baśni świetlistej Chiary Tabaroni. Kadijewka, skąd pochodził Stachanow i mała dziewczynka, która nie staje do rekordów wydobycia węgla, ale idzie na własny: grylażowe cukierki lecą wystrzelone z procy za mur więzienia pełnego niemieckich jeńców, a oni w podzięce ślą w krzaki nie wiadomo skąd wzięty zegarek; ten niknie jednak w zamęcie dziejów. Śmiech wspomnień, łzy zapomnienia. „Rada“, VII księga „Pana Tadeusza“, którą Ewa Benesz mówi – jak zawsze – w sposób napowietrzny. Gorycz, która zostaje na końcu – tak, to wszystko prawda, co jest w tej księdze, to wszystko prawda o głupcach, zamieniających publiczne dobro w prywatny interesik. I kapryśne lato, a także nocny Lublin, nad którym unoszą się latające świecące ryby i rozmaite duchy miłośników ksiąg i słów. Cieszę się i dziękuję, że mogłam być. Opowiadanie jest po prostu super, nawet jeśli na końcu się płacze.
Międzynarodowy Festiwal Spotkania z Opowiadaczami Świata, Lublin, 21-24 czerwca 2018, Teatr NN/Ośrodek Brama Grodzka
Zdjęcia: Magdalena Krasuska.

PROGRAM FESTIWALU

21 czerwca

18.oo Otwarcie festiwalu przez Ewę Benesz i Tomasza Pietrasiewicza.

18.30 Jacob Olesen PRIMO według książki „Czy to jest człowiek” Primo Levi’ego. Spektakl w języku włoskim (z polskim tłumaczeniem)

22 czerwca

18.oo Bruno de la Salle LA CHANSON DES PIERRES (Pieśń kamieni) Opowieść wierszem w języku francuskim (z polskim tłumaczeniem) z muzyką na żywo skomponowaną i wykonywaną przez Leonida Karev

20.oo Andrea Gabriele ZOT ZICHRON (To jest Pamięć) (tytuł dzieła Widzącego z Lublina) w języku włoskim (z polskim tłumaczeniem)

23 czerwca

18.oo Małgorzata Litwinowicz, Jolanta Kossakowska: SÓL ZIEMI. OBYWATELE 1918. Widowisko narracyjne

20.oo Helena Szmuness RAKOWE SZYJKI

24 czerwca

16.oo Chiara Tabaroni NARODZONA W MARCU (Nata di Marzo) Opowieść w języku włoskim (z polskim tłumaczeniem)

17.3o Witold Dąbrowski SZTUKMISTRZ Z LUBLINA według książki I.B. Singera

19.oo Ewa Benesz PAN TADEUSZ, księga VII – RADA