Opowieść performatywna w przestrzeni wystawy „Etnografki, antropolożki, profesorki” będzie dotyczyła dwóch etnografek: Bożeny Stelmachowskiej i Wandy Brzeskiej.🌈

Pierwsza z nich prowadziła w dwudziestoleciu międzywojennym systematyczne badania wśród rybaków Mierzei Helskiej. Na sporządzoną przez Stelmachowską Ankietę rybacką mieszkańcy nadmorskich wsi musieli odpowiadać pisemnie, mierząc się z pytaniami o to czy ryby śnią, czy wracają do miejsca swojego urodzenia, co kieruje ich ruchem i skutecznością połowów.

Wanda Brzeska była współbadaczką, ale też partnerką i biografką Stelmachowskiej. Swoje wrażenia etnograficzne Brzeska zdecydowała się upubliczniać w formie literackiej: powieści i poezji. Rezultatem jej obecności na Mierzei jest przypomnienie historii Krystyny Hallman z Chałup, zlinczowanej przez społeczność wsi pod zarzutem czarostwa (1836) i losów jej dzieci. Brzeska ujęła to w formie trylogii powieściowej, na którą składają się Sprawa wsi Ceynowy, Ławica ryb i Syn czarownicy. Posłuchajcie opowieści Małgorzaty Litwinowicz o dwóch etnografkach, prowadzonych przez nie badaniach i historii czarownicy z Chałup.

19 maja 2023, g. 18.00

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

ul. Kredytowa 1

https://ethnomuseum.pl/wydarzenia/bozena-i-wanda/

Reklama