Osią naszej opowieści jest zaczerpnięta z „Soli ziemi” Józefa Wittlina historia Piotra Niewiadomskiego, Hucuła, który stał się żołnierzem I wojny światowej. Włączamy w nią – na zasadzie konstrukcji szkatułkowej – kilka mniejszych opowieści, w centrum których jest „chłopskie ciało w podróży”: wywożone na wojnę, zmagające się z pieszą i kolejową trasą do Bremy czy Hamburga, ściśnięte między pokładami w morskiej podróży do Stanów Zjednoczonych, wiezione do Brazylii, uciekające przed frontem na wschód w roku 1915. Wykorzystujemy fragmenty listów polskich migrantów do USA i Brazylii, fragmenty książki Martina Pollacka „Cesarz Ameryki”, fragmenty książki Anety Prymaki „Zapomniani uchodźcy. Bieżeństwo 1915” i fragmenty pamiętników chłopskich wydanych przez Instytut Gospodarstwa Społecznego w latach 30. – i wszędzie tam szukamy odpowiedzi na pytanie, jak zwykły człowiek może prowadzić życie, gdy ciągle w paradę wchodzi mu wielka historia i jej wielka maszyneria.

NAJBLIŻSZE POKAZY:

28 września, g. 11.00 Włodawa, Mała Synagoga – pokaz w ramach Festiwalu Trzech Kultur.
18 października, g. 19.30, Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 w Warszawie – w ramach Warszawskiej Sceny Opowieści i Międzynarodowej Konferencji „Drugie Rzeczypospolite”, organizowanej przez Instytut Kultury Polskiej i Instytut Historyczny UW. Partnerem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury.
8 listopada, g. 9.30, Legionowo, pokaz dla młodzieży, we współpracy z Powiatową Instytucją Kultury w Legionowie

22 listopada, g. 21.00, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszawskiego w Warszawie, ul. Jazdów 1 – pokaz z okazji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania.

 

Wykonawczynie:
Scenariusz, opowiadanie: Małgorzata Litwinowicz

Muzyka: Jolanta Kossakowska: wokalistka grająca na instrumentach smyczkowych (fidel, skrzypce, gęśle). Frontmenka zespołu Mosaik, łączącego polską muzykę tradycyjną z Orientem. Tworzyła i wykonywała muzykę z femi-folk-punkową grupą Pochwalone. Brała udział w nagrodzonym Paszportem Polityki projekcie R.U.T.A. i nagrała z nim 2 albumy. Jest laureatką Złotych Gęśli, nagrody specjalnej Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. Autorka muzyki teatralnej, filmowej i piosenek.
https://jolakossa.wordpress.com/
t. 501 165 207, gosia.litwinowicz@gmail.com