Cóż to jest za dziwna opowieść!
Panna spada z nieba. Chodzi, chodzi i nie może urodzić. Leży w morzu i wystawia kolano. A potem rusza się troszkę i stwarza ludziom i łososiom cały piękny i jasny świat.
Słońce powstaje z żółtka kaczego jajka.
Niejaki Lemminkäinen, przez którego wiele dziewczyn oględnie mówiąc płakało, zostaje przebity strzałą skutecznie i słusznie. Ląduje w kawałkach na dnie zimnego morza; jego osobista mama wygrabia go jednak z tego morza żelaznymi grabiami i jakoś tak robi, że koleś żyje znowu. Fajnie i trochę niestety.
Inny znowu, Väinämöinen, włazi do brzucha olbrzyma, pływa po zaułkach jego jelit łódką zrobioną z trzonka małego nożyka, a jakby tego było mało, roznieca kuźnię w okolicach wątroby (olbrzyma, nie swojej). Wszystko to, żeby wymusić zaklęcia niezbędne do zbudowania łodzi (dobra, sprawa z łodziami jest poważna).
To wszystko i inne jeszcze historie – dziwiąc się niepomiernie – opowiemy i zaśpiewamy z Oleną Olena Yeremenko. Przywołamy też postać Eliasa Lönnrota, który w I połowie XIX wieku wędrował po Finlandii i zebrał te opowieści.
A potem – jak na lingwistę, lekarza i krawca przystało –
z s z y ł je w całość, znaną nam jako Kalevala, epos starożytny.

Spotkanie odbędzie się w ramach Festiwalu Artefakty w ogrodzie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie (ul. Jana Pawła II 2).
Niedziela, 30 sierpnia, g. 17.00.

Zapraszamy!

Wstęp wolny.